تبلیغات
امین محمودی -سلور - چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :امین محمودی
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-08:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Mitchell
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 10:45 ب.ظ
Good day! I jist wwish too offeer youu a biig thuimbs up
for thhe great inmfo yyou haqve goot heere oon tyis post. I amm coming back tto yojr bloog for more soon.
cheap psychic
شنبه 1 اردیبهشت 1397 06:06 ب.ظ
I’m glad I discovered your article. I would not have made sense of this topic on my own.
I’ve read a few other articles on this subject matter, however I was
puzzled till I read yours.
depforce review
جمعه 31 فروردین 1397 07:30 ب.ظ
I quote lik loooking throuh a post tbat willl ake
peoplle think. Also, thank yoou foor alliwing ffor
mme too comment!
depforce review
جمعه 31 فروردین 1397 07:27 ب.ظ
I quote lik loooking throuh a post tbat willl ake
peoplle think. Also, thank yoou foor alliwing ffor
mme too comment!
Genf20
سه شنبه 28 فروردین 1397 02:05 ق.ظ
I really like your site.. good colors & theme.
Did you create this site yourself or did you employ
someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my
own blog and would like to know where u got this from.
thanks.
synthetic growth hormone
دوشنبه 27 فروردین 1397 10:33 ب.ظ
I got what you mean, saved to bookmarks, excellent site.
Psychicsource.Com
دوشنبه 27 فروردین 1397 07:36 ق.ظ
I think this is one of the most vital info for me. And I am glad reading your article.
Nevertheless desire to remark on some general things, The site style is great, the
articles are actually great : D. Excellent job, all the best.
delay spray
دوشنبه 27 فروردین 1397 04:14 ق.ظ
Howdy! Somebody in my Myspace group shared this site with us
so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
my followers! Outstanding blog and great design and style.
penis delay spray
یکشنبه 26 فروردین 1397 03:32 ب.ظ
When I found this web site I went on to reddit to share it to other people.
tamil christian worship video
شنبه 25 فروردین 1397 06:26 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your site.
Do you ever run into any web browser compatibility issues?
A number of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any recommendations to help fix this issue?
sex
جمعه 24 فروردین 1397 12:50 ب.ظ
I truly love your blog.. Excellent colors & theme.

Did you make this site yourself? Please reply back as I'm trying to create
my own site and would love to know where you got this from
or exactly what the theme is named. Cheers!
roman online pharmacy reviews
جمعه 24 فروردین 1397 03:17 ق.ظ
I'm reaⅼly impressed ѡith your writing skills ɑnd also wіth tһe layout on ʏour weblog.
Is this a paid theme օr did yоu customize іt уourself?
Еither way keep սp the nice quality writing, іt's rare
to see ɑ nice blog ⅼike this օne nowadays.
viagra super active price
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:44 ق.ظ
Fantastic beat ! I ᴡould liқe to apprentice ѡhile yоu amend your web site, how ϲould i subscribe
for a blog website? Тhe account aided me a apprⲟpriate deal.
Ι have been a lіttle bit acquainted of this your broadcast
offered vibrant transparent concept
Best Male Enhancement Products
چهارشنبه 22 فروردین 1397 05:23 ب.ظ
male extra giant
Male Enhancement Best
چهارشنبه 22 فروردین 1397 04:28 ب.ظ
vigrx plus alert
https://www.reddit.com/
چهارشنبه 22 فروردین 1397 03:04 ق.ظ
If you wish for to improve your know-how simply keep visiting tHi, I'm live streaming website and be updated with the most recent gossip posted here.
Blundering Ben
سه شنبه 21 فروردین 1397 05:57 ب.ظ
All public outreach and public events related to SMP development is documented.
garciniacambogiapremium.net
سه شنبه 21 فروردین 1397 10:37 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
TvShows Free
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:08 ب.ظ
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get irked while people think about worries
that they plainly don't know about. You managed to hit the nail
upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects
, people could take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
Robert's Blow Boy
یکشنبه 19 فروردین 1397 08:35 ق.ظ
That's all history and the past.
Cialis generic
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:45 ق.ظ

You said it very well..
cialis para que sirve side effects of cialis how does cialis work tadalafil tablets ou trouver cialis sur le net generic cialis levitra cialis 20 mg sublingual cialis online cialis en mexico precio generic cialis at walmart
phone psychic reading
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:23 ق.ظ
Hmm it looks like your website ate my initial comment (it
was very long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
I’m really enjoy your blog. I as well am an aspiring blog
blogger but I’m still new to the entire thing. Do you have any tips and hints
for newbie blog writers? I’d definitely appreciate it.
Robert's Blow Boy
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:21 ق.ظ
Like that, i'll honor that individual's brand of smart.
Free Psychic Reading On Phone
شنبه 18 فروردین 1397 07:08 ب.ظ
Good post, well written. Many thanks. I will be back soon to check out for updates.

Cheers.
Blundering Ben
جمعه 17 فروردین 1397 08:32 ق.ظ
The NERVE!
Blundering Ben
پنجشنبه 16 فروردین 1397 07:21 ب.ظ
It's because you Suck.
xp4.nayana.kr
چهارشنبه 15 فروردین 1397 05:15 ق.ظ
Deira's Coated Souqs are the place to shop for bellydancing outfits,
conventional costumes, sheesha pipes, and at the Gold Souq,
anything that glitters.
wholesale joma jewellery
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:24 ب.ظ
A young woman was buried with: 2 silver fibulae , a necklace (with
cash), bracelet, gold earrings, a pair of hair-pins, comb, and buckle.
www.alz.wiki
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:13 ب.ظ
Flowers are absolute winners with most girls, as they simply adore
flowers. Observe these easy tricks to make your hair look..
Joma Jewellery London
سه شنبه 14 فروردین 1397 10:21 ب.ظ
She was shy and reported point out that she was embarrassed by the notoriety hooked up to her "social"
success.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo