تبلیغات
امین محمودی -سلور - چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :امین محمودی
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-07:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
www.linux.net
سه شنبه 30 آبان 1396 03:18 ق.ظ
Ok,? Lee mentioned and then he stopped and thought.
?One of the Ƅest factor about Goⅾ iss ??? hmmmm?????..?
He uzzled as a result of he had soo many things tһat were nicе about God however he wіshеd tto pick onee off the best
one so he would win the game. ?That he is аware of everytһіng.
Тhat?s actually cool. Which means he may help me with my homework.?
Larry concluded witһ a proud expression on his face.
carton porn
دوشنبه 29 آبان 1396 01:02 ب.ظ
Interessante Homepage. Das Design und die nuetzlichen Infos gefallen mir besonders.
link m88
یکشنبه 28 آبان 1396 11:01 ب.ظ
Many of these shows are located in bigger cities like New York or Los
Angeles, so that you reach travel totally free
if you get to the finals. It took about a couple of months to understand the language and the raucous, discordant
(to my ears) "melody. This can be very advantageous to you personally if you're fast learner, with just a shot, you may learn all you wanted to very easily and free.
Maria
یکشنبه 28 آبان 1396 11:10 ق.ظ
Your advice is extremely exciting.
tructiepbongda24h.net
شنبه 27 آبان 1396 12:02 ب.ظ
The camera may make the brightest of scenes appear to be it had been taken during an eclipse.
You don't have to spend money on the largest or heaviest tripod form of hosting use.
Painting is an authentic gift because of its endurance and utility.
m88.com
پنجشنبه 25 آبان 1396 02:14 ب.ظ
If you happen to be heading for another city in order to find that you
have a good show for the reason that city, you are unable to shop
around for your box office, stay at home a line and purchase the tickets.
There these were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the final one
-- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old),
Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar
Keynes (with vocal octaves more deeply at 15), and Georgie Henley (approaching
teenhood, a fantastic six inches taller than we last saw
her). Technology is driving dynamic advertising into new areas this also brings by it some potential challenges, well not all
companies are able to spend thousands in electronic advertising, well both options
highlighted offers the same final results with low investment of your time and cash, so
now any company from mechanics to dentists will surely have these in their guest waiting rooms.
monitoring web service
پنجشنبه 25 آبان 1396 01:29 ق.ظ
You actually suggested it well.
two tips
چهارشنبه 24 آبان 1396 10:40 ب.ظ
Merely wanna input that you have a very decent website,
I the design and style it actually stands out.
link vao m88.com
سه شنبه 23 آبان 1396 09:42 ب.ظ
If you're visiting another city and discover that there is a good show because city, you can't search around to the
box office, stand it a line and get the tickets. While
online machines offer the players the ability to select how much they decide to wager, these online video
poker machine provide that same sense of strategizing
and negotiations with oneself so frequently yearned for by players who miss the land-based casinos.
Technology is driving dynamic advertising into new
areas which brings by using it some potential challenges, well not all companies are able to spend thousands in electronic
advertising, well both the options highlighted
can provide a similar end results with low investment of energy and cash, so now
any business from mechanics to dentists will surely have these within their
guest waiting rooms.
lcinformatique.altervista.Org
سه شنبه 23 آبان 1396 08:06 ق.ظ
As a result of their effort, Positive View's events have received
coverage from the 3 global television networks and
have also been streamed for online viewing.
A model with 3 CCD includes a sensor that picks up each one of the different colors (Red, Green, and Blue) leading to superior color reproduction. Here it is possible to shop by theme
or browse an entire selection of themes if you are sill unsure on the to base
the party.
Kian
دوشنبه 22 آبان 1396 10:20 ق.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions around the globe.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or
form teams into virtual bands of a couple
of musicians, and compete for $5600 in prizes. Here you'll be able to shop by theme or browse a whole range of
themes should you be sill unsure on which to base the party.
تورج امین فر
جمعه 12 آبان 1396 05:19 ب.ظ
فرمایشتون درسته جناب محمودی قطعا سالمندی نمیتونه بیماری باشه
אישורי הגעה
چهارشنبه 3 آبان 1396 06:56 ب.ظ
What's up to every body, it's my first pay a visit of this web site; this
webpage consists of awesome and actually fine stuff designed
for readers.
Michael
جمعه 28 مهر 1396 02:00 ق.ظ
You said it exceptionally well.
http://www.linux.ca/
چهارشنبه 19 مهر 1396 02:57 ق.ظ
Daddy yօou didn?t ssay what the perfect
fact᧐r ɑbout Good is. You ust play too.
What causes burning pain in Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:12 ب.ظ
Everyone loves it whenever people come together and share views.

Great site, stick with it!
How do I stretch my Achilles tendon?
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:51 ب.ظ
Informative article, totally what I wanted to find.
How long does Achilles tendonitis last for?
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:53 ق.ظ
Its not my first time to go to see this website, i am visiting this site dailly and
obtain pleasant data from here everyday.
Foot Complaints
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:51 ق.ظ
At this time it sounds like Movable Type is the best blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
How much can you grow from stretching?
یکشنبه 8 مرداد 1396 05:02 ق.ظ
I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all
webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.
What causes the heels of your feet to burn?
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:53 ق.ظ
Hi there, all the time i used to check web site posts here early in the dawn, for the reason that i love to learn more
and more.
How we can increase our height?
شنبه 7 مرداد 1396 11:10 ب.ظ
I have been exploring for a little for any high quality articles
or weblog posts in this sort of house . Exploring
in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i'm happy to convey that I have
a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
I so much undoubtedly will make sure to don?t overlook this website and give it a look on a continuing basis.
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 7 مرداد 1396 09:42 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It in truth used to be a entertainment account it.
Look complicated to more delivered agreeable from you!
By the way, how could we keep up a correspondence?
Can you lose weight by doing yoga?
شنبه 7 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
Its such as you learn my mind! You seem to understand so much about
this, like you wrote the e book in it or something. I think that you simply
can do with a few % to pressure the message home a bit, but
instead of that, that is magnificent blog.
A great read. I will certainly be back.
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 08:43 ب.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I've discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
I hope to contribute & assist different customers like its
aided me. Good job.
What do eccentric heel drops do?
شنبه 7 مرداد 1396 03:07 ب.ظ
Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes that produce
the most significant changes. Many thanks for sharing!
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 12:02 ب.ظ
Greetings, I believe your web site could possibly be having browser compatibility problems.
Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, great site!
What causes the heels of your feet to burn?
شنبه 7 مرداد 1396 08:35 ق.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful &
it helped me out a lot. I'm hoping to offer one thing again and aid others like you aided me.
تخفیف ریحون
شنبه 31 تیر 1396 07:58 ب.ظ
تخفیف ویژه 10 هزار تومنی ریحون!
غذا رو سفارش بدید و 10 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 10 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 10 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 10 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه.
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 10هزار تومن پرداخت میکنید.
راستی در ماه مبارک رمضان برای مسافران و معذورین شرعی قبل و بعد از افطار باز است.
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

زایرسرای قم
چهارشنبه 14 تیر 1396 05:01 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتون زیباست!
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo