رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-08:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
larder fridge integrated
پنجشنبه 21 فروردین 1399 12:22 ب.ظ
You need to take part in a contest for one of the highest quality
sites on the internet. I'm going to highly recommend this website!
senseo coffee pod uk
پنجشنبه 21 فروردین 1399 12:13 ب.ظ
Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great
author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come
back in the future. I want to encourage you to continue
your great writing, have a nice weekend!
cbd in skincare
پنجشنبه 21 فروردین 1399 12:00 ب.ظ
Hello to every one, because I am really eager
of reading this webpage's post to be updated daily.
It consists of fastidious stuff.
home builders association
پنجشنبه 21 فروردین 1399 11:39 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for چگونه
new car
پنجشنبه 21 فروردین 1399 11:26 ق.ظ
Quality posts is the key to invite the people to go
to see the site, that's what this website is providing.
Tony
پنجشنبه 21 فروردین 1399 10:14 ق.ظ
Já conheço seu site faz qualquer tempo e sempre me surpreendo com o que vejo.
Adorei seus textos e me motiva à também escrever.
expressvpn or nordvpn reddit
پنجشنبه 21 فروردین 1399 09:07 ق.ظ
So, Mac customers like ExpressVPN vs NordVPN.
188bet
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:51 ق.ظ
hi!,I like your writing very much! proportion we keep
in touch more about your article on AOL? I need an expert
on this area to solve my problem. May be that is you!
Taking a look forward to peer you.
expressvpn or Nordvpn reddit
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:49 ق.ظ
Both ExpressVPN as well as NordVPN do well in China.
westislandgarageandtires
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:37 ق.ظ
This type of clever work and reporting!
Keep up the good works guys I?ve incorporated you guys to blogroll.|
urban dictionary
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:16 ق.ظ
I enjoy your writing style really enjoying this
internet site.
expressvpn vs Nordvpn iptv
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:15 ق.ظ
So, Mac individuals like ExpressVPN vs NordVPN.
Https://mandiriqq.vip/
پنجشنبه 21 فروردین 1399 07:38 ق.ظ
certainly like your web site but you have to test the spelling on quite a few of your posts.
Many of them are rife with spelling issues and I
to find it very bothersome to inform the truth then again I will definitely come again again.
dlj towing
پنجشنبه 21 فروردین 1399 06:54 ق.ظ
Hello are using Wordpress for your site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create
my own. Do you require any html coding knowledge to
make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
expressvpn vs nordvpn speed
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:55 ق.ظ
Both ExpressVPN as well as NordVPN carry out well in China.
expressvpn vs nordvpn speed test
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:44 ق.ظ
Both of these VPN services are extremely suggested.
affiliate marketing blog
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:39 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into
any web browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any advice to help fix this problem?
career success
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:33 ق.ظ
Can I just say what a relief to discover somebody who actually knows
what they're discussing on the web. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.

A lot more people have to check this out and understand this side of the story.
I was surprised that you're not more popular given that you
certainly possess the gift.
expressvpn Vs nordvpn speed test
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:19 ق.ظ
I never had such link problems with ExpressVPN.
north carolina
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:14 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good
post.
온라인슬롯사이트
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:43 ق.ظ
I've been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts
in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
Studying this information So i'm satisfied to exhibit that I have
an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed.
I most without a doubt will make certain to don?t omit this site and provides it a glance on a
relentless basis.
expressvpn vs nordvpn iptv
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:42 ق.ظ
Both ExpressVPN and also NordVPN perform well in China.
dreistes-gaming.De
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:25 ق.ظ
Good information. Lucky me I ran across your site
by chance (stumbleupon). I've saved as a favorite
for later!
카지노사이트
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:20 ق.ظ
This article presents clear idea designed for the new users of blogging, that
in fact how to do blogging and site-building.
Apple Valley first time home buyer program
پنجشنبه 21 فروردین 1399 03:27 ق.ظ
Thanks for every other informative site. The place else may just I am getting that type of information written in such an ideal way?

I have a mission that I am simply now running on, and I've
been at the look out for such information.
Luz Vacations
پنجشنبه 21 فروردین 1399 02:52 ق.ظ
You ought to take part in a contest for one
of the most useful sites on the net. I am going to highly recommend this
website!
cats fertilizer
پنجشنبه 21 فروردین 1399 01:58 ق.ظ
This is a topic which is close to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?
kedi sahiplendirme scottish straight
پنجشنبه 21 فروردین 1399 12:05 ق.ظ
What's up, I would like to subscribe for this web site
to obtain most up-to-date updates, thus where
can i do it please help.
shopescort
چهارشنبه 20 فروردین 1399 11:38 ب.ظ
Everyone loves it when folks come together and share thoughts.
Great website, keep it up!
nageldesign 2020
چهارشنبه 20 فروردین 1399 11:27 ب.ظ
Your style is very unique in comparison to other people
I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will
just bookmark this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
اخلال در پارامترهای ورودی


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو