رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-07:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
mezo
دوشنبه 28 اسفند 1396 07:40 ب.ظ
I'd like to find out more? I'd love to find out some additional information.
עבודות ברזל בכרמיאל
شنبه 28 بهمن 1396 07:37 ب.ظ
Since then, the design of locks has advanced and incorporated
new materials, such as steel, plastic, and other synthetic materials.
It's possible you'll even search for evaluations online.
Make sure you clean your face thoroughly before moisturizing.
Lauren
سه شنبه 17 بهمن 1396 09:24 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around
your blog posts. After all I'll be subscribing to your feed and I
hope you write again soon!
link 188bet
جمعه 6 بهمن 1396 07:57 ق.ظ
You can even replace your selected MP3 music with one of these to ensure that even if you're about the
gym, it is possible to still understand interesting points from the
book or listen on the docs from perform that you simply must examine.
You don't have to spend money on the greatest or heaviest tripod web hosting use.
Here you are able to shop by theme or browse a complete selection of
themes should you be sill unsure about what to base the
party.
Attic Clean up
شنبه 30 دی 1396 03:19 ب.ظ
Hi, Cool post. I'll be your regular visitor.
wildcondoetcon.mihanblog.com
شنبه 23 دی 1396 11:07 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New York or
Los Angeles, which means you get to travel totally free driving under the influence to the finals.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. Painting is definitely an authentic gift due to the durability and utility.
Johny Jackson
جمعه 22 دی 1396 07:54 ق.ظ
I know this web page presents quality dependent posts and extra material, is
there any other web page which gives these kinds of things in quality?
clonurgwinconc.mihanblog.com
سه شنبه 19 دی 1396 09:30 ق.ظ
You can even replace your selected MP3 music using these to make sure that if you live about the gym, you'll be able to still understand interesting points from
the book or listen for the docs from perform that you just need to examine.
It took about three months to find out the text as well as the raucous,
discordant (to my ears) "melody. Painting is surely an authentic gift due to its longevity and utility.
Pedro João Miguel
دوشنبه 18 دی 1396 09:00 ب.ظ
Depois é só esperar produto chegar na sua vivenda.
youtube subscribers
جمعه 15 دی 1396 10:32 ب.ظ
you are really a excellent webmaster. The site loading speed is
amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick.
In addition, The contents are masterpiece. you have done a great activity
in this topic!
hurstalumni.org
پنجشنبه 7 دی 1396 04:11 ب.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions throughout
the globe. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the naming of White House in 1901. Here you can shop by theme or browse an entire range of themes should you be sill unsure about what to base the party.
link 188bet
دوشنبه 4 دی 1396 06:39 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New York or
Los Angeles, and that means you reach travel free of charge driving under the influence into the finals.
These guides permit you to practice when you are ready and also have the time for it to do so.
You need a special connector typically referred to as a Fire wire or commonly known as
just as one IEEE 1394 high band connector.
http://nhandinhbongda24h.net/
شنبه 25 آذر 1396 02:32 ب.ظ
If you might be going to another city in order to find that there is a good show for the reason that city, you can not shop around to the
box office, stand it a line and purchase the tickets.
There these folks were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the last one -- Peter, Susan, Edmund, and
Lucy, inside guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with
vocal octaves further when he was 15), and Georgie Henley (approaching
teenhood, a good six inches taller than we last saw her).
Technology is driving dynamic advertising into new areas which
brings from it some potential challenges, well don't assume all companies
can afford to pay thousands in electronic advertising, well the
two options highlighted offers a similar final results with low investment of your energy and funds,
so now any company from mechanics to dentists may have these in their guest waiting rooms.
m88
دوشنبه 20 آذر 1396 07:42 ب.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions
throughout the globe. It took about a couple of months to find out the language and also the
raucous, discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, you can always consider the music and create your own personal song, by plugging it to your TV sets.
Doris
چهارشنبه 15 آذر 1396 03:24 ب.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have received coverage from several global television networks and have recently been streamed
for online viewing. Contestants worldwide will record songs on their own, or form teams
into virtual bands of a couple of musicians, and compete for $5600 in prizes.

You need a special connector typically called a Fire wire or known as a possible IEEE 1394 high band connector.
gentleman beard
دوشنبه 6 آذر 1396 07:48 ق.ظ
It likewise helps swell and speed up the development of the exact same in those people that already have a great beard.
Rite
یکشنبه 5 آذر 1396 11:51 ق.ظ
Wow because this is very great work! Congrats and keep it
up.
AllDaychemist
یکشنبه 5 آذر 1396 10:12 ق.ظ
Exceptionally user friendly website. Huge info available on few gos to.
vao nha cai m88.com
پنجشنبه 2 آذر 1396 03:07 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New York or Los Angeles, so you be able to travel for free if you achieve in the
finals. Contestants worldwide will record songs on their own, or form teams into virtual
bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.
Painting is surely an authentic gift due to the long life and utility.
www.linux.net
سه شنبه 30 آبان 1396 03:18 ق.ظ
Ok,? Lee mentioned and then he stopped and thought.
?One of the Ƅest factor about Goⅾ iss ??? hmmmm?????..?
He uzzled as a result of he had soo many things tһat were nicе about God however he wіshеd tto pick onee off the best
one so he would win the game. ?That he is аware of everytһіng.
Тhat?s actually cool. Which means he may help me with my homework.?
Larry concluded witһ a proud expression on his face.
carton porn
دوشنبه 29 آبان 1396 01:02 ب.ظ
Interessante Homepage. Das Design und die nuetzlichen Infos gefallen mir besonders.
link m88
یکشنبه 28 آبان 1396 11:01 ب.ظ
Many of these shows are located in bigger cities like New York or Los
Angeles, so that you reach travel totally free
if you get to the finals. It took about a couple of months to understand the language and the raucous, discordant
(to my ears) "melody. This can be very advantageous to you personally if you're fast learner, with just a shot, you may learn all you wanted to very easily and free.
Maria
یکشنبه 28 آبان 1396 11:10 ق.ظ
Your advice is extremely exciting.
tructiepbongda24h.net
شنبه 27 آبان 1396 12:02 ب.ظ
The camera may make the brightest of scenes appear to be it had been taken during an eclipse.
You don't have to spend money on the largest or heaviest tripod form of hosting use.
Painting is an authentic gift because of its endurance and utility.
m88.com
پنجشنبه 25 آبان 1396 02:14 ب.ظ
If you happen to be heading for another city in order to find that you
have a good show for the reason that city, you are unable to shop
around for your box office, stay at home a line and purchase the tickets.
There these were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the final one
-- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old),
Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar
Keynes (with vocal octaves more deeply at 15), and Georgie Henley (approaching
teenhood, a fantastic six inches taller than we last saw
her). Technology is driving dynamic advertising into new areas this also brings by it some potential challenges, well not all
companies are able to spend thousands in electronic advertising, well both options
highlighted offers the same final results with low investment of your time and cash, so
now any company from mechanics to dentists will surely have these in their guest waiting rooms.
monitoring web service
پنجشنبه 25 آبان 1396 01:29 ق.ظ
You actually suggested it well.
two tips
چهارشنبه 24 آبان 1396 10:40 ب.ظ
Merely wanna input that you have a very decent website,
I the design and style it actually stands out.
link vao m88.com
سه شنبه 23 آبان 1396 09:42 ب.ظ
If you're visiting another city and discover that there is a good show because city, you can't search around to the
box office, stand it a line and get the tickets. While
online machines offer the players the ability to select how much they decide to wager, these online video
poker machine provide that same sense of strategizing
and negotiations with oneself so frequently yearned for by players who miss the land-based casinos.
Technology is driving dynamic advertising into new
areas which brings by using it some potential challenges, well not all companies are able to spend thousands in electronic
advertising, well both the options highlighted
can provide a similar end results with low investment of energy and cash, so now
any business from mechanics to dentists will surely have these within their
guest waiting rooms.
lcinformatique.altervista.Org
سه شنبه 23 آبان 1396 08:06 ق.ظ
As a result of their effort, Positive View's events have received
coverage from the 3 global television networks and
have also been streamed for online viewing.
A model with 3 CCD includes a sensor that picks up each one of the different colors (Red, Green, and Blue) leading to superior color reproduction. Here it is possible to shop by theme
or browse an entire selection of themes if you are sill unsure on the to base
the party.
Kian
دوشنبه 22 آبان 1396 10:20 ق.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions around the globe.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or
form teams into virtual bands of a couple
of musicians, and compete for $5600 in prizes. Here you'll be able to shop by theme or browse a whole range of
themes should you be sill unsure on which to base the party.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
اخلال در پارامترهای ورودی


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo