رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-08:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Stone Jana
یکشنبه 3 تیر 1397 12:52 ب.ظ
Hi! I've ƅeen reading your site for ѕome
time now and finaally ɡot the bravery tto ɡ᧐ ahead and giᴠe уoս а shout out from Humble
Tx! Јust wanfed too tell yօu keep up the great ᴡork!
Buy Vigrx
یکشنبه 3 تیر 1397 10:49 ق.ظ
In case I were the one having to write this article, all these readers
would be upset. It’s a very good thing you're the writer and you provide refreshing ideas to us all.
This is compelling.
Lindsey
یکشنبه 3 تیر 1397 07:16 ق.ظ
I completely believe your post! I searched from google and am aiming to subscribe to
your site. Where is your RSS feed?
Vigrx Plus Results
شنبه 2 تیر 1397 11:31 ق.ظ
I do trust all of the concepts you’ve presented in your post.
They're truly convincing and can definitely work.
Thanks for the post.
Zelma
شنبه 2 تیر 1397 11:28 ق.ظ
Keep up the wonderful piece of work, I read couple of posts on this website and I think that your web
blog is truly attention-grabbing as well as contains lots of
outstanding information.
Genf20 Plus
شنبه 2 تیر 1397 09:07 ق.ظ
Hello! Great stuff, remember to keep me posted whenever you
post something like this!
marcokeukz.affiliatblogger.com
پنجشنبه 31 خرداد 1397 09:33 ق.ظ
I just couldn’t go away your website as I extremely enjoyed the standard information somebody provide for
your visitors? Is gonna be back regularly so as to check new posts
reidofvlz.jaiblogs.com
پنجشنبه 31 خرداد 1397 06:26 ق.ظ
Many thanks for sharing. I am amazed with your site. I am going to post
this to my facebook wall.
real physic reading
پنجشنبه 31 خرداد 1397 03:57 ق.ظ
Simply a smiling visitor here to share the love. btw great style and design as well as
excellent post.
http://Judahrjzod.blogkoo.com
چهارشنبه 30 خرداد 1397 11:40 ب.ظ
I haven’t checked in here for a little while
simply because I thought it was getting dull, but the last few posts
are really good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist.
You deserve it my friend.
Alicia
چهارشنبه 30 خرداد 1397 11:05 ب.ظ
I think your advice will be very helpful for me. I will let you know if its work
for me as well. Thanks for sharing this wonderful articles.
kudos.
Vigrx Reviews
چهارشنبه 30 خرداد 1397 07:33 ب.ظ
Oh my goodness! an unbelievable article man. I appreciate you for sharing it.
Prediksi Bayern Munchen vs Real Madrid
سه شنبه 29 خرداد 1397 05:23 ق.ظ
Уes! Fіnally someone wгites aboyt socer news.
http://josueoeujx.blogs-service.com/6402682/not-known-facts-about-spartagen-xt-review
دوشنبه 28 خرداد 1397 01:23 ب.ظ
The article posted was very educational as well as practical.
You people are doing an incredible job. Keep posting.
spartagen xt
دوشنبه 28 خرداد 1397 07:00 ق.ظ
I like this website. it is extremely very helpful.
Thank you for sharing.
Garvin
دوشنبه 28 خرداد 1397 04:49 ق.ظ
Hi! Wоuld уоu mind if Ι sharde yor blog ѡith my twitter group?

There's a ⅼot of people thɑt Ι tһink would really appreciate your content.
Please let me know. Thɑnk үou
spartagen xt
دوشنبه 28 خرداد 1397 12:24 ق.ظ
Thanks for the share.I hope you will share once again.
plus 500 Zł rejestracja
شنبه 26 خرداد 1397 07:59 ق.ظ
You’ve really written a very good quality article here.

Thank you very much for sharing.
vao ibet888
پنجشنبه 24 خرداد 1397 06:36 ب.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
"Because you are here looking over this flash games report now as of this particular point in time; what you have is "The first movers advantage" by yourself to look at a hold of now. Technology is driving dynamic advertising into new areas which brings by it some potential challenges, well not all companies can afford to pay for thousands in electronic advertising, well the 2 options highlighted can provide the same results with low investment of your energy and money, so now any company from mechanics to dentists can have these in their guest waiting rooms.
bandar betting online
پنجشنبه 24 خرداد 1397 04:43 ب.ظ
I don’t have any idea how I ended up here, yet I thought this post was great.

I do not know what you do but certainly you are going to a famous blogger in case you aren’t already
Cheers!
카니발카지노
پنجشنبه 24 خرداد 1397 03:05 ب.ظ
Safety and Security It is every online casino's responsibility to
first of all protect its players' personal and financial details.

It makes you more credible, which is the second thing this poker strategy is about.
These players will be given incentives for
upcoming deposits that are their casino accounts.
bandar sbobet online
پنجشنبه 24 خرداد 1397 04:21 ق.ظ
I feel like I’m continuously looking for interesting things to find out about various subjects, but I manage
to include your blog amongst what i read each day given that
you have powerful entries that I enjoy. Hoping there are a lot more incredible material coming!
situs judi dunia
چهارشنبه 23 خرداد 1397 09:00 ب.ظ
Hi there there! Excellent post! Please keep us updated!
source of info
چهارشنبه 23 خرداد 1397 03:33 ب.ظ
This is such a great resource that you’re providing and you provide out totally free.
I appreciate seeing sites that gives a great helpful
resource totally free. I really adored reading your
content articles.
situs judi angka
چهارشنبه 23 خرداد 1397 08:22 ق.ظ
Hello. I discovered your blog and this is an extremely well written post.
I’ll bookmark it and return to discover more
of your helpful info. Thanks for the post. I’ll really come back.
Jacquetta
چهارشنبه 23 خرداد 1397 06:04 ق.ظ
I genuinely value your work. Great post.
Genf20 Reviews
چهارشنبه 23 خرداد 1397 01:11 ق.ظ
Thanks a lot for sharing this great info! I am excited to see
more blog posts!
cheap essay writer
سه شنبه 22 خرداد 1397 10:48 ب.ظ
Hello, I wish for to subscribe for this blog to get newest updates, thus where can i do it please help
out.
bestkrilloilsupplement.blogspot.com
دوشنبه 21 خرداد 1397 10:00 ب.ظ
Very educating story, saved your site for hopes to read more!
Dorothy
جمعه 18 خرداد 1397 06:47 ق.ظ
There's definately a lot to learn about this issue.
I love all the points you have made.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
اخلال در پارامترهای ورودی


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo