رفتار نیک،پندار نیک، گفتار نیک

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟/ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند

نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1396-07:50 ق.ظ

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد و افراد باید در گذر زمان سالمندی شاد و با نشاط را تجربه کنند.

چگونه سالمندی شاد و بانشاطی داشته باشیم؟ /حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان دچار اختلالات روانی هستند
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالمندی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد، بطوریکه تقریبا ۸۰ درصد سالمندان حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن می‌شوند و آن‌ها را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر و در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار می‌دهد.
 
سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم‌های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است، این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبت‌های بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها و نیز اجرای برنامه‌های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت سالمندان گردیده است که به عنوان یک افتخار و موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.  
 
بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خـون، چربـی خـون، بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های روانی از شـایعتـرین بیماریهای دوران سالمندی می‌باشند که به ترتیب بیماریهای قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها بعنوان شایعترین علل مرگ و میر در سالمندان بوده و همچنین شایعترین علت ناتوانی و معلولیت در سالمندی سکته مغزی می‌باشد.
 
 ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط دارند
احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندان بیشتر اوقات خود را در منزل سپری می‌کنند، اظهار کرد: فراهم کردن امکاناتی جهت آسایش جسمی و آرامش روحی ازخواسته‌های سالمندان و نشاط بخش آنهاست، ۳۳درصد سالمندان سالیانه سابقه سقوط را دارند و ۶۶درصد آن مرتبط با عوامل خارجی و محیط زندگی مثل روشنایی ضعیف خانه، عدم وجود امکانات ایمنی، وجود قالیچه‌های لغزنده روی سنگ و کفش نامناسب می‌باشد، لذا ارزیابی محیط و تغییر در محل زندگی و مناسب سازی محیط، رفع موانع و ... می‌تواند از خطر سقوط و عوارض آن پیشگیری کند.  
 
وی افزود: یکی از موثرترین سیاست‌های سازمان جهانی سلامت در برابر تغییرات دموگرافیک جمعیت و سالمندان اقدام به طراحی پروژه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که توجه ویژه‌ای به فاکتورهای اجتماعی و محیطی دخیل در فرایند سالمندی سالم در مناطق شهری پیدا کرده بطوریکه جامعه و سازمان‌ها به حمایت از سالمندان برآمده و نقش دوستدار را در تمام رئوس برنامه‌ها بازی کنند.
 
دلبری ادامه داد: در سالمندی توانایی و سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد کاهش یافته و بعلت بازنشستگی که همراه با کاهش درآمد است به مرور زمان، رابطه آنان با دوستان کم می‌شود.
 
وی افزود: با توجه به دلایل ذکر شده بسیاری از بیماری‌های روانی افزایش یافته و زنان بیش از مردان به اخـتلالات روانـی مبتلا می‌شوند؛ و مشکلاتی از قبیل فوت همسر، تنها زندگی کردن، بی سوادی و عدم فعالیت‌های اجتمـاعی و فیزیکی این اختلالات را افـزایش می‌دهد.
 
افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران افزود: افـسردگی و آلزایمر از اختلالات روحی و روانی شایع دوران سالمندی است و به عنوان دومـین علـت از دسـت دادن سـال‌هـای زندگی با ناتوانی نام برده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اختلالات روحی و روانی با علایم جدی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش حافظـه، تغییـر الگوی خواب، احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بیش از ۲۰درصد سالمندان را گرفتار کرده است که با مداخلات بهنگام می‌توان بسیاری از عوارض را کاهش داد.
 
اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری‌های روانی در سالمند  
دلبری حضور و مشارکت در فعالیت‏‌هاى مذهبى، حضور در باشگاه‏‌ها و مراکز اجتماعى و تفریحی، فعالیت‏‌هاى داوطلبانه و مشارکت‏‌هاى اجتماعى، پیاده‌‏روى‌‏هاى گردشى و تفریحى‏، رفتن به سینما و مکان‏‌هاى ورزشى‏، ‏‏رفتن نزد دوستان و خویشاوندان و یا پذیرفتن آن‏ها، حضور در کلاس‏‌ها و مراکز آموزشى و علمى‏، مطالعه‏‌ى کتاب، روزنامه و سایر نشریات‏، تماشاى تلویزیون و گوش کردن به رادیو، بازى‏‌هاى فکرى مانند شطرنج و حل جدول‏، انجام فعالیت‌های تفننى مانند موسیقى، نقاشى، بافتنى‏ و باغبانی را از اقدامات و توصیه‌های پیشگیرانه پیشرفت‌های روانی در سالمندان دانست.
 
همه سالمندان باید به متخصص طب سالمندان مراجعه کنند  
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی افزود: همان‌گونه که کودکان از لحاظ شرایط جسمی، روحی و روانی در وضعیت و شرایط خاصی قرار دارند و برای درمان بهتر آنان توصیه به مراجعه به متخصصین کودکان می‌شود، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان هم بهتر است که توسط متخصصین این رشته و بصورت کار گروهی و تیمی و ارزیابی جامع سالمندان، درمان و مدیریت گردند.  
 
دلبری گفت: متخصصین سالمندی با تمرکز بر سه اصل پیشگیری، درمان و توان‌بحشی به ارائه خدمات به سالمندان عزیز می‌پردازند لذا با توجه به اقلیت متخصصین طب سالمندان توصیه به ویزیت سالمندان در قالب پزشک خانواده و متخصصین داخلی و سیستم ارجاع به سایر متخصصین توصیه میگردد.
  
اگر چه فرآیند سالمندی مستقیما منجر به بیماری نمی‌شود، اما به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی و اجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیمار‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.
 
دوران سالمندی معمولا با زوال جسم همراه است، ولی در این دوران خصوصا در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد و یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصا از لحاظ اجتماعی تبدیل شود، در غیر اینصورت و در صورت عدم برنامه ریزی فرد سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران میتواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات رنج و ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم بار به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه باشد.
 
اگر چه سبک زندگی صحیح باید از دوران‌های زندگی قبل از سالمندی و حتی کودکی شروع شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست، لذا این موضوع مهم بایستی در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های برنامه سازمان‌های ذیربط دولت، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب نظران قرارگیرد.
 
وی افزود: سالمندان عزیز که توانسته اند با موفقیت فراز و نشیب‌های زندگی را طی کنند و از عمر با عزت برخوردار باشند سعی کنند راههای شاد زیستن در سالمندی را یاد بگیرند و در زندگی روزمره بکار ببرند.  
 
رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمندشناسی ایران گفت: سالمندان عزیز و مراقبین آن‌ها باید این نکته را به سالمندان یادآور شوند که برای یادگیری هیچوقت دیر نیست و از هر فرصتی استفاده کنید، برقراری ارتباط در تمام عمر باعث امنیت میشود، تا حد ممکن به خودتان تکیه کنید، انتظارات خودتان را از دیگران منطقی و معقول نمایید، با نق زدن زندگی را به خود و دیگران سخت نکنید، تا حد ممکن سفر کنید، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه داشته باشید، پر تلاش و با انگیزه باشید و اجازه ندهید جملاتی مثل از ما گذشته و برای سن ما دیر است باعث نامیدی و انزوای شما گردد.
 
دلبری ضمن توصیه به سیاستگذاران و مدیران یادآور شد: اگر موضوع سالمندی به درستی مدیریت و برنامه ریزی نگردد می‌تواند به عنوان مهم‌ترین چالش اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی قرن جاری در دنیا و ایران مطرح گردد و بی درنگ باید از فرصت کوتاه که تا سالخورده شدن جمعیت باقی مانده است، بیشترین استفاده را داشته و شهر و جامعه را به سمت پروژه اصلی شهر دوستدار سالمند با تمام مولفه‌ها که مبتنی بر اصول استقلال، مشارکت فعال، کرامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد پیش ببرند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
canada goose jakke pris
سه شنبه 20 آذر 1397 11:58 ب.ظ
I was curious if you ever considered changing the structure of
your blog? Its very well written; I love
what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
of content so people could connect with it better.

Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
Maybe you could space it out better?
http://www.toplists.co
سه شنبه 20 آذر 1397 11:26 ب.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes wuich makes it much more pleasant
for me tto come here andd visit more often. Did you hire
out a developer to create your theme? Exceptiolnal work!
https://xevadoisong.org/
سه شنبه 20 آذر 1397 11:16 ب.ظ
You have observed very interesting details! ps nice website.
ngo ahead documentary
سه شنبه 20 آذر 1397 11:13 ب.ظ
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a completely different topic but it has pretty
much the same page layout and design. Great choice of colors!
vehicle Navigation systems
سه شنبه 20 آذر 1397 10:55 ب.ظ
Excellent write-up. I certainly appreciate this website.
Keep writing!
gay
سه شنبه 20 آذر 1397 10:45 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing
around your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I
hope you write again soon!
clevercreditcards .com
سه شنبه 20 آذر 1397 10:36 ب.ظ
I visited a lot of website but I think this one holds something special in it.
penumbuh jambang
سه شنبه 20 آذر 1397 10:19 ب.ظ
I was recommended this blog via my cousin. I'm not certain whether this put up is written by him as
nobody else recognize such detailed approximately
my trouble. You are wonderful! Thanks!
intermittent fasting
سه شنبه 20 آذر 1397 08:58 ب.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and
it has helped me out loads. I'm hoping to contribute & help other users
like its helped me. Great job.
orgy
سه شنبه 20 آذر 1397 08:56 ب.ظ
It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I wish to suggest you few fascinating things or tips.
Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
I wish to read more things approximately it!
https://giadinhso.net/
سه شنبه 20 آذر 1397 08:05 ب.ظ
It?s nearly impossible to find well-informed people on this subject,
but you seem like you know what you?re talking about! Thanks
spencer golden
سه شنبه 20 آذر 1397 07:14 ب.ظ
If some one wishes to be updated with latest technologies then he must be pay a quick visit this web page and be
up to date everyday.
burberry emma watson
سه شنبه 20 آذر 1397 07:02 ب.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I believe that you need to publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people
don't speak about such issues. To the next! Cheers!!
wedding dresses
سه شنبه 20 آذر 1397 06:31 ب.ظ
First of all I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I'd like to ask if
you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind
prior to writing. I've had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out there.
I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first
10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to
begin. Any suggestions or tips? Cheers!
good car rental
سه شنبه 20 آذر 1397 05:59 ب.ظ
It's genuinely very difficult in this active life to listen news on TV, so I only use web for that reason,
and get the most up-to-date information.
yupoo sellers
سه شنبه 20 آذر 1397 05:45 ب.ظ
Valuable information. Fortunate me I discovered your
site unintentionally, and I'm stunned why this accident did not happened in advance!
I bookmarked it.
kopavardenafil.online
سه شنبه 20 آذر 1397 05:39 ب.ظ
Hi! This is my 1st comment here so I just wanted
to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy
reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
Thank you so much!
air duct cleaning houston
سه شنبه 20 آذر 1397 05:31 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email.
I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great blog and I look forward to seeing
it develop over time.
https://planeta-diesel.com.ua
سه شنبه 20 آذر 1397 05:20 ب.ظ
Хотел рассказать, чем меня подкупил
интернет магазин запчастей TAP в Киеве.
Перерыв весь интернет в поиске амортизаторов KYB, изначально меня смутила самая низкая стоимость, я
позвонил и продавец мне подтвердил актуальность цены и наличия
нужных мне задних амортизаторов и убедили в
их оригинальности. Было стремно платить предоплату,
но хотел сэкономить на пересылке
и амортизаторов и финансов.
И вот я получил свои Амортизаторы Каяба!
Они оригинальные и имеют официальный
гарантийный талон. Я доволен выбором магазина запчастей
для авто и мой риск был оправдан.
Большое спасибо, рекомендую!
buy sildenafil
سه شنبه 20 آذر 1397 04:54 ب.ظ
will viagra keep me hard [url=http://viagrabs.com/]viagra
online canada pharmacy[/url] is generic viagra the same as regular
viagra.
adultfrinendfinder.com login
سه شنبه 20 آذر 1397 04:51 ب.ظ
Wonderful article! This is the type of info that should be shared across the
internet. Disgrace on Google for no longer positioning this publish higher!

Come on over and seek advice from my site .

Thanks =)
fitness
سه شنبه 20 آذر 1397 04:35 ب.ظ
These are actually enormous ideas in concerning blogging.
You have touched some nice factors here. Any way keep up
wrinting.
카지노사이트
سه شنبه 20 آذر 1397 04:13 ب.ظ
I like this weblog very much so much wonderful info.
child porn
سه شنبه 20 آذر 1397 04:02 ب.ظ
Simply want to say your article is as astounding. The clearness to your submit is simply great and that
i can suppose you're an expert in this subject. Fine with
your permission allow me to grasp your feed to
stay updated with imminent post. Thanks one million and
please continue the gratifying work.
NOOB vs PRO vs HACKER in Fortnite Battle Royale! (Season 7)
سه شنبه 20 آذر 1397 02:55 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's blog link on your
page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
clear frame glasses
سه شنبه 20 آذر 1397 02:55 ب.ظ
Greetings! Very useful advice in this particular article!
It's the little changes that will make the most important changes.
Many thanks for sharing!
child porn
سه شنبه 20 آذر 1397 02:34 ب.ظ
Greetings! I've been following your website for a while now
and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Tx!
Just wanted to mention keep up the good work!
pogo casino slots
سه شنبه 20 آذر 1397 02:14 ب.ظ
top rated free online casino games
online casino slots
pogo casino slots
casino games free online
meble na zamówienie łódź
سه شنبه 20 آذر 1397 02:12 ب.ظ
Bookstores - 354 p.c increased than national common.
adam4adamn
سه شنبه 20 آذر 1397 01:50 ب.ظ
Thanks to my father who shared with me about this webpage,
this website is truly remarkable.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
اخلال در پارامترهای ورودی


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo